Pełne lasy grzybiarzy pod Białymstokiem.

Przechadzając się po lasach w bliskiej okolicy Białegostoku można już zauważyć zwiększoną ilość osób poszukujących grzybów. Sezon na grzyby mamy dobry, gdyż zmienna słoneczno-deszczowa aura pozwala im rosnąć szybciej i w większej ilości. Sam mocno się na nich nie znam i nie zbieram, ale lubię spacerować po lesie i dostrzegam, że Polacy jednak kochają zbierać grzyby.

Do lasów docierają rowerami, samochodami i piechotą. W ich dłoniach można zobaczyć reklamówki, koszyki, wiaderka, kubełki. Z wielką uwagą wnikają w głąb leśnych zakamarków w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów. Mieszkańcy Białegostoku chętnie też grzyby kupują, gdyż na straganach można dostrzec dłuższe kolejki właśnie przy stoiskach z kurkami, prawdziwkami czy maślakami. Być może część osób poszukuje grzybów, które później wykorzysta na wigilijnym stole. W lesie natomiast pełno jest osób w różnym wieku, od rodziców z dziećmi przez osoby starsze. Tych ostatnich spotkałem chyba najwięcej.

Wciąż zdumiewa mnie zdolność grzybiarzy do znajdowania miejsc pełnych grzybów. Pamiętam, kiedy sam chodziłem w dzieciństwie szukać grzybów i jedynymi znalezionymi były zawsze kurki i jeden, może dwa prawdziwki. Na pozostałych się nie znam, może też dlatego nie pokochałem grzybobrania. Jednak widząc kosze pełne grzybów, dostrzegam pasję z jaką białostoczanie oddają się zbieractwu. Grzybobranie chyba objęło całą Polskę, bo zbieracze potrafią wstawać o godzinie 4 nad ranem, tylko po to by być w lesie jednymi z pierwszych, a tym samym znaleźć więcej konkretnych okazów.

Sam chciałbym was jednak przestrzec, jeśli nie znacie się tak jak ja na grzybach to warto zabrać na taką leśną wyprawę kogoś doświadczonego, kto wskaże grzyby trujące i te zdrowe. Z pewnością pamiętacie podawane w głównych wiadomościach każdego roku przypadki zatruć. W lesie nie brakuje przecież trujących grzybów, których spożycie może skończyć się uszkodzeniem wątroby, a nawet śmiercią. Możecie też kupić w sklepie specjalny atlas, który pomoże wam odróżnić określone rodzaje grzybów. Jako ciekawostkę dodam, że na świecie występuje około 70 tys. gatunków grzybów. Moim ulubionym są kurki, a waszym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s