Bezpłatne przejazdy dla uczniów białostockich szkół?

Od początku miesiąca obserwuję wzmożony ruch autobusów dowożących dzieci do szkół. Jak zakładam wydatek z domowych budżetów na ten cel jest spory, gdyż kupując miesięczny bilet ulgowy dla dziecka musimy liczyć się z wydatkiem 40 zł. Jeśli mamy więcej dzieci to ta suma się jeszcze powiększa. To i tak taniej niż w większości dużych miast, ale chętnych na darmowe przejazdy w Białymstoku nie brakuje. Oczekują tego mieszkańcy, radni uważają, że jest to możliwe. Czy aby na pewno?

Sprawę uspokajają białostoccy urzędnicy. Ratusz miejski wskazuje na ceny biletów dla dzieci, które są niższe niż w miastach o porównywalnej wielkości. Dla przykładu z darmowej komunikacji miejskiej od początku roku szkolnego korzystają już uczniowie szkół w Krakowie, Warszawie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Swarzędzu oraz Jastrzębiu-Zdroju. Nad pomysłem zastanawiają się też radni z Lublina. Jak więc widać da się, tylko czy władze Białegostoku zdecydują się na ponoszenie dodatkowego kosztu i obcięcie zysków wpływających do miejskiej kasy w czasie roku szkolnego?

Moim zdaniem pomysł jest jak najbardziej pozytywny. Skoro takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w innych dużych miastach, w niektórych już kolejny rok to oznacza, że mimo wszystko się to opłaca i lokalne zakłady komunikacji miejskiej nie plajtują. Uważam jednak, że wprowadzenie tego rozwiązania w naszym mieście, wymagałoby przeliczenia opłacalności darmowej komunikacji dla najmłodszych i sprawdzenia, czy nie powoduje ono straty dla białostockiego przewoźnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s