Wypadki rolnicze pod Białymstokiem wciąż niechlubną normą.

Jest pewna poprawa, jednak wypadki podczas pracy wciąż występują. Tak wynika z najnowszych danych Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku. Praca w branży rolniczej wciąż należy do niebezpiecznych, gdyż pracujące maszyny i chwila naszej nieuwagi mogą prowadzić do wypadku i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wakacyjne statystyki jednak się poprawiły, gdyż wypadków w tym roku było nieco mniej. Jak pokazują dane statystyczne z ostatnich miesięcy, do oddziału KRUS w Białymstoku w miesiącach od czerwca do końca sierpnia bieżącego roku, odnotowano 333 wypadki przy pracy na polu, z czego 4 z nich były śmiertelne. W tym samym okresie 2016 r. wypadków było więcej bo aż 405. W danych można zauważyć iż w czasie prac rolnych, najczęściej występującymi są nieszczęśliwe wypadki (33%). Tego typu zdarzeń w ciągu trzech ostatnich miesięcy odnotowano 110. Drugą co do wielkości liczbą jest ilość wypadków w czasie pracy z maszynami rolniczymi oraz przy zwierzętach hodowlanych (74).

Wszelkiego rodzaju niebezpieczne zdarzenia podczas pracy na polu są najczęściej wynikiem naszej nieuwagi, rutyny i pośpiechu. Sam często słyszałem o przypadkach, gdy rolnik wchodził pod pracującą maszynę w celu odblokowania jakiegoś mechanizmu, dotykając miejsca, gdzie element się zaciął. Takie zachowanie to jak dla mnie gotowy przepis na tragedię, gdyż maszyna w chwili ponownego ruszenia może wciągnąć naszą dłoń do środka. To szczególnie niebezpieczne, gdyż rolnicy na terenie wsi wokół Białegostoku często produkują sianokiszonkę, podczas której użytkuje się maszyny potrafiące się zacinać. Każde odblokowanie powinniśmy wykonywać na wyłączonej maszynie, najlepiej kawałkiem zwykłego kija. Należy też każdą czynność wykonywać starannie i niemechanicznie, gdyż nasza pewność siebie i rutyna może być zgubna, a każde podejście do pracującej maszyny powinniśmy dwa razy przemyśleć. Tylko takie zachowanie zapewni nam bezpieczeństwo w czasie pracy na roli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s