Wracając do Białegostoku, odwiedziłem puszczę.

Temat, o którym ostatnio jest tak głośno nie przeszedł bez echa także wśród moich znajomych. Puszcza Białowieska decyzją ministra Szyszki jest regularnie wycinana, oficjalny komunikat głosi, iż jest to spowodowane występującym wśród gęstego lasu kornikiem. Owad ten miałby niszczyć cały drzewostan, zagrażając kolejnym gatunkom roślin. Czy jest tak naprawdę?

Chciałem się o tym przekonać i wracając do Białegostoku, postanowiłem zatrzymać pojazd i zapuścić się w głąb puszczańskiego lasu. Jedna z dróg była nieprzejezdna więc wybrałem inną, wszędzie pełno było tabliczek z zakazem wjazdu, ze względu na wycinkę. Niestety nie zabrałem ze sobą odpowiednich butów i w zwykłych adidasach pokonywałem drogę do miejsca, gdzie podobno wyciętych drzew jest najwięcej. Po drodze mijałem stosy ułożonych równo drewnianych bali, niestety dało się zauważyć, że wśród drzew wycinane są nie tylko świerki, gdzie podobno panuje kornik, ale i brzozy, dęby czy klony. Droga wygląda jak jedno wielkie bagno, gdyż po grząskim terenie poruszają się na co dzień ciężkie sprzęty umożliwiające wycinkę i dalszy transport drzew. W końcu dotarłem na miejsce, mijając kolejne tabliczki o zakazie wjazdu. Moim oczom ukazał się smutny obraz ściętych drzew, które leżały bezwładnie na wielkim terenie. Pomyślałem, że przez tyle lat nie było tu żadnej ingerencji ze strony człowieka i jakoś ekosystem sobie radził. Ponadto z lekcji przyrody, jeszcze z czasów szkoły pamiętam, że umierające drzewo zasila glebę niezbędnymi mikroorganizmami oraz pozwala lasom rosnąć w naturalny sposób, w miejscu starego zawsze pojawia się nowe. Minister jednak upiera się przy swoim, ekolodzy, którzy mieszkają już chyba na stałe w Puszczy Białowieskiej przy swoim.

Sam nie jestem w stanie stwierdzić kto ma rację. Pytanie jest jednak zasadnicze: dlaczego oprócz świerków, gdzie występuje ten słynny kornik wycinane są inne gatunki drzew? Ponadto skoro Puszcza Białowieska radziła sobie z różnymi szkodnikami przez całe dziesięciolecia, to czy była konieczność tak dużej ingerencji człowieka teraz? I jako ostatnie, czy nie zmieni to całego naturalnego ekosystemu, który przez wycinkę może już nigdy się nie odbudować?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s