Parkujesz na miejscu dla niepełnosprawnych? Słono zapłacisz.

Zauważyłem ostatnio na naszych ulicach wzmożone sprawdzanie pojazdów postawionych na białostockich parkingach. Okazało się, że to wzmożone działania strażników miejskich, którzy kontrolują miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Akcja rozpoczęła się w środę i potrwa przez najbliższe tygodnie. Dlaczego jest to tak ważne?

Mam wrażenie, że kierowcy bardzo często bagatelizują zakaz i wjeżdżają wszędzie tam, gdzie da się postawić samochód. Często nic sobie nie robią z pomalowanego na niebiesko miejsca, które jest wyraźnie widoczne i stawiają na nim swój samochód. Szkoda, że nie wykazują się przy tym zdrowym rozsądkiem i empatią, ponieważ miejsc dla niepełnosprawnych jest zawsze na każdym parkingu po 1-3 sztuk i zajęcie choćby pojedynczego zmusza osoby do szukania innego miejsca, często dużo bardziej niewygodnego. Szczególnie, że miejsca pomalowane na niebiesko są nieco większe od standardowych. Jest tak dlatego, aby umożliwić im łatwiejsze wysiadanie z pojazdu. Takie wyznaczone miejsca parkingowe potrafią ułatwić życie i pokonywać bariery występujące wśród osób niepełnosprawnych. Jeśli to nie przekonuje kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach, może zrobią to kary jakie są stosowane za łamanie przepisów.

Koszt takiej „przyjemności” dla kierowcy wynosi 500 zł i 5 punktów karnych. Dodatkowo pojazd zostaje odholowany na parking strzeżony więc to kolejne kilkaset złotych. W przypadku, kiedy kierujący stoi na miejscu dla osób niepełnosprawnych i korzysta z karty parkingowej, której nie jest właścicielem to jest to zwykłe oszustwo i strażnicy wystawią jeszcze wyższy mandat w wysokości 800 zł. Warto więc dwa razy pomyśleć zanim popełni się głupotę, która narazi nas na koszty. W końcu można ich było z łatwością uniknąć stosując się do przepisów. Nie rozumiem tego płaczu kierowców, którzy dostali mandat. Parkingi mają dziesiątki miejsc, natomiast miejsc dla niepełnosprawnych jest zawsze zaledwie kilka. Kto ma więc gorzej? Szanujmy się nawzajem, a unikniemy kosztów i dalszych nieprzyjemności za parkowania niezgodne z prawem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s