Przedstawienie „Popiełuszko” na scenie teatralnej.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku przygotował niezwykły spektakl, który został wyreżyserowany przez Jana Nowarę. Głównym inicjatorem stworzenia przedstawienia jest podlaska Solidarność, która to w ramach swoich obchodów postanowiła uczcić tego bohaterskiego kapłana. Obchodzimy właśnie 70. rocznicę urodzin i 33. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Nad stworzeniem spektaklu nie zastanawiał się dyrektor teatru Piotr Półtorak, który na spotkaniu z mediami podkreślał, że propozycję w tej sprawie otrzymał od przewodniczącego Solidarności, Józefa Mozolewskiego. Główną rolę w spektaklu zagra Jakub Lasota, którego zadaniem będzie ukazania charyzmy i skromności księdza Jerzego. Sam reżyser zaznaczył, że aktorzy nie będą mierzyli się ze świętością, ale z człowieczeństwem głównej postaci. Ujrzymy więc sceny, które ukazują więzi rodzinne, edukację, wieczorne spotkania z ważnymi dla księdza duchownymi. Warto przypomnieć kim był ksiądz Jerzy Popiełuszko. Urodził się w 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Stał się w wieku dorosłym duchowym przywódcą Solidarności, był duszpasterzem ludzi pracy oraz służby zdrowia. W chwili, gdy nastąpił stan wojenny w 1981 r., ksiądz był nieustannie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa oraz Milicję Obywatelską. Z rąk tych pierwszych zginął jesienią 1984 r., następnie po latach został wyniesiony na ołtarze. Beatyfikacja odbyła się w 2010 r.

Moim zdaniem ta zdolność docierania do ludzi oraz charyzma przyczyniły się do bestialskiego mordu jakiego jakiego dokonano na księdzu Jerzym. To postać niezwykle ciepła, doskonale władająca językiem, a jednocześnie tak bliska innym. Chyba właśnie to powodowało strach służb, które nie mogły przeżyć takiej postawy polskiego kapłana. Jeżeli chcecie zobaczyć premierowy spektakl to zapraszam do Teatru Dramatycznego w Białymstoku 21 października o godzinie 19.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s