Co z miejscami w żłobkach?

Jeśli zastanawiacie się nad posłaniem dziecka do żłobka ulokowanego na terenie Podlasia to ten wpis jest dla was. Okazuje się, że mimo rosnącej liczby żłobków w Polsce, wcale nie przybywa miejsc dla dzieci w okolicach Białegostoku. Jak wskazuje najwyższa Izba Kontroli, nadzieją na poprawę powinien być istniejący programu pod nazwą „Maluch”, dzięki któremu wzrosła liczba miejsc dla dzieci do 3. roku życia. Niestety w naszym województwie coś jest nie tak, ponieważ na jedno miejsce w żłobku oczekuje 12 niemowląt.

Głównym celem programu miało być finansowe wsparcie poszczególnych gmin, zwiększenie dostępności do żłobków, a także poprawa jakości opieki o rozbudzenie aktywności zawodowej rodziców. Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli dzięki „Maluchowi” liczba miejsc opieki nad dziećmi zwiększyła się o 1400. Niestety ta z pozoru dobra informacja nie dotyczy naszego regionu, gdyż znajdujemy się wciąż wśród województw, gdzie tych miejsc brakuje. Gorzej od nas wypadają jedynie województwa warmińsko-mazurskie oraz świętokrzyskie. Powodem tego stanu rzeczy może być fakt, iż na naszym terenie istnieje 99 gmin, które nie posiadają ani jednej placówki do opieki nad dziećmi. Osoby prywatne nie chcą otwierać tego typu działalności, więc jeśli jakiś nowy obiekt powstaje to jest on finansowany i zarządzany przez samorząd.

Na pocieszenie powiem wam, że Polska pod względem żłobków jest daleko za europejskimi krajami. Dla przykładu w Danii blisko 74% najmłodszych do lat 3 ma zapewnioną opiekę, w Holandii i Szwecji już co drugie dziecko może korzystać z takiej formy pomocy. Nie jest kolorowo, ale działający program być może poprawi w przyszłości ten stan. Teraz chcąc posłać dziecko do żłobka, miejsca trzeba szukać w głównych placówkach na terenie Białegostoku. Musimy się jednak liczyć z tym, że tutaj też może być problem ze znalezieniem miejsca dla naszego malucha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s