Zamiast darmowych przejazdów, zmiana cen biletów.

Tak moi drodzy taka informacja płynie z ust radnych, którzy najpierw rok temu informowali o rewolucji w komunikacji miejskiej w Białymstoku, a teraz mówią o zmianach cen biletów. Do dziś nie przeprowadzono żadnej kalkulacji kosztów wprowadzenia darmowych linii chociażby dla uczniów chodzących do miejskich szkół. Inne miasta chcą wozić nas bez zapłaty, radni Białegostoku mają inne pomysły.

Jednym z nich jest wprowadzenie biletu wieloprzejazdowego na 20 minut. Miałby on kosztować 2 zł, a w przypadku ulgowego złotówkę. Dla posiadaczy e-karty możliwa byłaby zniżka o blisko 15%. Tak przynajmniej jakiś czas temu mówił Marek Chojnowski z Prawa i Sprawiedliwości. Kolejny pomysł to wprowadzenie biletomatów, które już od dawna są wpisane jako zadanie do zrealizowania. Radni chyba zapomnieli, że taki projekt już funkcjonuje, nie trzeba go wymyślać na nowo. Trudno się więc dziwić niezadowoleniu mieszkańców, którzy skarzą się na kiepską ofertę biletową, a w dodatku brak bezpłatnych pojazdów choćby dla dzieci.

Na szczęście w całej tej sprawie są jeszcze głosy rozsądku. Szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski złożył stosowną interpelację, gdzie wskazuje na korzyści związane z uruchomieniem darmowej komunikacji autobusami. Może więc doczekamy się solidnej analizy kosztów i podjęcia jakichś przyszłościowych kroków. Obecnie odstajemy od wielu nawet mniejszych miast, które pozwoliły sobie na takie rozwiązania już dawno. Przecież od wielu lata osoby jeżdżące komunikacją i te z niej niekorzystające, płacą podatki w celu utrzymania funkcjonowania usług przewozowych. Dlaczego więc instytucja, która ma służyć obywatelom chce ciągle na nich zarabiać?

Oczywiście konieczne są obliczenia, czy takie rozwiązanie nie będzie zmuszało władz miasta do dokładania do interesu. W końcu nikt z mieszkańców nie chce rozwiązań, które będą drenowały budżet. Chcielibyśmy tylko, aby radni wreszcie zaczęli nas słuchać. Pierwszym rozwiązaniem mogłoby być chociaż wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów. Może wreszcie sprawa ruszy się do przodu, skoro wreszcie ktoś składa pismo w tej sprawie. Oby za tym przykładem poszli kolejni radni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s