Nowy dworzec PKS oddany do użytku.

Na ten moment czekało wielu mieszkańców Białegostoku. Ja również dostrzegam problem jakim był do tej pory nasz stary dworzec. Jak na miasto tej wielkości wstyd, że główny obiekt wyglądał dotychczas tak obskurnie. Tego samego nie można powiedzieć o nowym dworcu PKS, który składa się z trzech poziomów: podziemi, parteru oraz piętra. Całkowita wielkość powierzchni użytkowej to blisko 2 tys. mkw. Co znajdziemy w środku?

Dostępne są już cztery kasy, punkt gastronomiczny, bagażownie i miejsce z prasą. Pozostałe pomieszczenia zostaną zagospodarowane przez kontrahentów oraz prywatnych przewoźników. Póki co brakuje rozkładu jazdy, które ma się pojawić niebawem. Nad kasami podobnie jak w innym dużych miastach znajdą się tablice ledowe informujące o aktualnych kursach i godzinach. Nie mogło też zabraknąć telebimu prezentującego różne informacje, w tym też reklamy, z których władze dworca będą czerpać zyski. Bardzo ważne dla pasażerów przystanki zostały przykryte pięcioma wiatami, znajdziemy tam też 15 stanowisk dla autobusów. Dobra wiadomość płynie również jeśli chodzi o dostęp do nowych przewoźników. Dotychczas dworzec jest wykorzystywany zaledwie w 30-40% i ma to się zmienić za sprawą prywatnych firm, które będą mogły korzystać z peronów PKS-u za dodatkową opłatą ustalaną indywidualnie.

Wiele kontrowersji przed otwarciem dworca budził brak napisu „Białystok” na elewacji budynku. Na szczęście pojawią się dwa oznaczenia z obu stron, pierwsze przed świętami, drugie w połowie stycznia przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to blisko 14 mln zł. Tabor PKS Nova posiada około 470 autobusów, które jeżdżą na 540 liniach. W ciągu roku z usług przewoźników w Białymstoku korzysta prawie 6 mln osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s