Sklepy z alkoholem nieczynne w nocy?

To na razie tylko fałszywy news, który pojawił się na wielu portalach internetowych. Jest w nim jednak spore ziarno prawdy, gdyż pomysł ministerstwa zdrowia nie dotyczył całkowitego zakazu nocnego handlu alkoholem, lecz wolnej ręki dla radnych gminnych. Miało to polegać na tym, iż to od decyzji gmin będzie zależało ewentualne wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Jak wygląda sytuacja w Białymstoku i innych miastach?

Ile samorządów, tyle pomysłów. Jednak teraz pomysł ministerstwa umożliwia gminom na większe pole manewru w tej kwestii. Nie mniej jednak ograniczenie w wielu miejscach sprzedaży alkoholu zakończyłoby problem spożywających i hałasujących pod sklepami i przy osiedlach chuliganów. Białystok jest szczególnie na to narażony, gdyż wieczorami naprawdę często spotykam na ulicach mocno podpitych osobników, którzy zaczepiają przechodniów i bywają natrętni, a niekiedy agresywni. Dochód ze sprzedaży alkoholu jest jednak na tyle duży, że na ewentualne pomysły ograniczenia nocnej działalności spotykają się z falą krytyki handlowców. Przykład podaje chociażby Krzysztof Jakubowski ze Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. Jeden z radnych Lublina wystąpił z propozycją ograniczenia handlu na jednym z osiedlu, krytyka była natychmiastowa i pomysł tak szybko jak się pojawił, tak szybko ucichł.

Jeżeli chodzi o Białystok to wpływy ze sprzedaży napojów wysokoprocentowych są całkiem pokaźne. Nic dziwnego, że póki co nikt nie decyduje się na próbę wprowadzenia ograniczeń. Zmiana podejścia rządu w tej sprawie, będzie zapewne skutkować większymi karami i szerszymi niż dotychczas kontrolami spożywania alkoholu w miejscach publicznych. To akurat cieszy mnie najbardziej bo zarówno ja jak i sąsiedzi jesteśmy zmęczeni ciągłym imprezowaniem i hałasami osób pod wpływem alkoholu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s