W jakim wieku można korzystać z solarium?

Zarówno w Białymstoku jak i w innych miastach w Polsce zaczęła od niedawna obowiązywać ustawa regulująca korzystanie z solariów. Głównym celem wprowadzonych zmian jest ochrona zdrowia młodzieży przez wpływem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Promienie UV mogą być niebezpieczne, statystyki pokazują coraz większą zachorowalność na czerniaka wśród młodych kobiet. Jedną z przyczyn tak niekorzystnych danych jest solarium, które zwiększa ryzyko zachorowania.

Od teraz korzystać z solarium mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeżeli osoba nie skończyła 18. roku życia to musi liczyć się z tym, iż pracownik wyprosi ją z lokalu. W przypadku, gdy pracownik solarium będzie miał wątpliwości co do wieku osoby, będzie mógł zażądać okazania dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek. Dodatkowo w każdym lokalu z dostępem do solarium będą rozwieszone tabliczki informacyjne o zakazie korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie oraz o zagrożeniach związanych ze sztucznym opalaniem się. Pojawia się w tym miejscu pytanie: ile osób korzysta tak naprawdę w solariów w Polsce?

Według statystyk jest faktycznie niezbyt kolorowo. Aż 2/3 osób dorosłych korzysta z oferty solariów, w przypadku nastolatków jest to 1/3. Czy to dużo, czy mało rozważcie sami. Zostawię was jeszcze z następującymi danymi: wystarczy kilka wizyt do osiągnięcia wieku 30 lat, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka o 75%. Skończą się wreszcie te kolejki do białostockich solariów, w pobliżu lokali widuję często bardzo młode dziewczyny. Takie osoby są często nieświadome zagrożeń związanych z taką formą opalania. To dobrze, że politycy postanowili tę kwestię uporządkować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s