Wstęp do Puszczy Białowieskiej ograniczony?

Czasem warto się trochę rozerwać i wybrać się z białostockiej, miejskiej dżungli do Puszczy Białowieskiej. Świeże powietrze, cisza, piękna roślinność-to wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Zdecydowana większość szlaków turystycznych jest dostępna, ale część z nich zamknięto z uwagi na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, iż w okolicy niektórych dróg znajdują się martwe drzewa. Łatwo wówczas o groźny wypadek, dlatego leśnicy zadecydowali o zablokowaniu tychże dróg.

Czasowy zakaz wstępu jest zwykle oznaczony na podstawie stopnia zagrożenia. Obecnie takie ograniczenia obowiązują w dwóch nadleśnictwach: Hajnówka i Białowieża. Znajduje się tam spory obszar lasu, gdzie wejść nie możemy. Na terenach objętych zakazem wejścia są miejsca z dużą liczbą obumarłych drzew, które mogą się w każdej chwili przewrócić oraz tereny objęte usuwaniem drzew. Zgodnie z postępem prac i pozbyciem się niechcianych drzew, ruch na tych odcinkach zostanie przywrócony. Wśród aktualnie dostępnych terenów dla turystów są szlaki takie jak: Szlak Dębów Królewskich, Żubra, Miejsca Mocy oraz Żebra. Osobiście nie odczuwam żadnych ograniczeń, gdyż możliwy jest także dojazd do uroczyska Krynoczka w bliskiej okolicy Hajnówki. Znajdziecie tam bardzo ciekawą drewnianą kaplice oraz cerkiew. W sumie teraz będzie coraz cieplej na zewnątrz, a pożarów nie brakuje.

Cieszę się, że lokalne nadleśnictwa na bieżąco monitorują drzewostan. Martwe drzewa są usuwane regularnie z okolic dróg publicznych w miejscowościach Hajnówka-Lipiny, Hajnówka-Białowieża, Łozice-Topiło, Piaski-Topiło, czy przy drodze Narewkowskiej. Niedostępny jest obecnie szlak GreenVelo ze względu na prowadzone nieopodal prace budowlane. Leśnicy proponują objazd szlaku, który znajdziecie tuż obok dotychczasowego odcinka drogi. Widać to wyraźnie po oznaczeniach w postaci wskazówek, nie powinniście mieć z tym żadnego problemu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s