Może zabraknąć miejsc na cmentarzach.

To nie jest tylko problem Białegostoku, ale jest on w naszym mieście szczególnie dotkliwy. Jeżeli władze nie zaczną rozważać nabycia kolejnego terenu pod cmentarz, to już niebawem mogą być problemy z pochówkiem najbliższych. Niestety Podlasie należy do jednego z najbardziej zaludnionych miejsc w kraju, a co za tym idzie potrzebne są tereny nie tylko pod budowę mieszkań, ale i pochówek najbliższych. 

Już teraz widać duże zagęszczenie grobów na miejskim cmentarzu, więc za kilkanaście lat problem będzie już bardzo poważny. Oczywiście sam nie myślę jeszcze o swojej śmierci i jest mi to obojętne, ale miejsce na cmentarzu jest obecnie wolne tylko jeśli chodzi o osoby mające już wcześniej wykupione miejsce. Niespecjalnie widać też możliwość powiększenia cmentarzy parafialnych, jak i cmentarza miejskiego. Obecnie wszyscy zmarli chowani są w Karakulach pod Białymstokiem. Problem istnieje, gdyż już teraz słyszę głosy osób starszych bez wykupionego wcześniej miejsca na cmentarzu, że być może zostaną pochowani na jakimś innym cmentarzu bo i w Karakulach zabraknie wolnych miejsc. Może jest to zbyt negatywne podejście, ale faktycznie problem z pochówkiem będziemy mieli. Ja jednak miałbym inne rozwiązanie, które jednak w całym kraju raczej by się nie przyjęło.

Z pewnością pamiętacie amerykańskie produkcje filmowe, w których to wojskowi są chowani na dużym, zielonym cmentarzu z krótko przystrzyżoną trawą. Na niej znajdują się płyty o wielkości w granicach 0,5×0,5 do 1×1 metr. Może pora wreszcie przestać budować pomniki wielkości niewielkiego samochodu jeżeli chodzi o powierzchnię. Przecież zmarłemu nie robi to żadnej różnicy, a niewielka ozdobna płyta z podstawowymi danymi wystarczyłaby z powodzeniem. Pozwoliłoby to na dużo więcej pochówków na cmentarzach, ponadto koszty takiego „pomnika” wynosiłyby ułamek ceny dotychczasowych konstrukcji. Jak dla mnie jest to wyjście idealne, szczególnie dla osób niewyobrażających sobie kremacji. Taki pomysł powinien iść wyżej i być ustawowo uregulowany. Dzięki temu każdy nowy teren pod cmentarz nie zapełniałby się w ciągu kilkunastu lat. Jak tak dalej pójdzie to w końcu zabraknie terenów pod pochówek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s