Wycinać drzewa w mieście, czy nie?

To problem, z którym mieszkańcy Białegostoku spotykają się na co dzień. Niekiedy wycinka drzew w mieście związana jest z totalnym chaosem, gdyż władze pozbywają się czasem drzew, które według ludzi mogłyby rosnąć. Niestety część drzew zagraża bezpieczeństwu, więc akcje tego typu nikogo dziwić nie powinny. Pytanie tylko, czy przy okazji pozbycia się starych drzew nie wycina się tych zdrowych? 

Wystarczy spojrzeć na okolice tutejszych parków, aby dostrzec wyraźny problem z dużą ilością starych, schorowanych drzew. Należałoby się im przyjrzeć, zanim dojdzie do czegoś gorszego i gałąź z impetem wpadnie w jakiegoś białostoczanina. Problem istnieje, ponieważ strażacy już wielokrotnie musieli interweniować. Wystarczy spojrzeć na lokalne media, gdzie pełno jest historii o spadających konarach drzew. Niekiedy dochodzi do poważnego zagrożenia, kiedy to trzeba szybko pozbyć się gałęzi mogących uszkodzić stojące pojazdy lub wyrządzić krzywdę przechodniom. Czasem są to tak skrajne przypadki jak chociażby wywrócenie się całego drzewa na chodnik, strach pomyśleć jakby ktoś tamtędy przechodził. Drzewa wywracają się nie tylko ze starości, ale też w wyniku silnych wichur panujących w okresie letnim na tym terenie. Białystok od wielu już lat nie jest omijany przez ten żywioł, dopiero w tym roku było jakby spokojniej. Jednak problem jest, gałęzie potrafią same się łamać i spadać na chodnik. Należałoby robić regularne przeglądy drzewostanu w Białymstoku, nie może to wyglądać tak jak do tej pory. Nie ma też żadnych tabliczek ostrzegawczych, przed możliwością złamania się konarów w parku miejskim.

Rozwiązaniem tego problemu byłyby regularne kontrole, ale na to potrzeba i czasu i pieniędzy. Myślę jednak, że zdrowie i życie mieszkańców jest dużo ważniejsze. Część proekologicznych mieszkańców powinna również zastanowić się, czy protestowanie przeciw wycince w takim przypadku ma sens. Te drzewa są naprawdę niebezpieczne i zdrowych drzew nikt nie wytnie, przecież za to grożą konkretne kary. Dajmy działać miastu w tej sprawie i zwracajmy uwagę włodarzy na każdym kroku. Pora, aby wreszcie ktoś zrobił z tym porządek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s