Robot „Da Vinci” na ratunek pacjentom?

Można powiedzieć, że Podlasie stało się innowacyjnym miejscem do prowadzenia złożonych operacji. Wszystko to za sprawą otrzymania przez Szpital Wojewódzki w Białymstoku nowoczesnego robota o wdzięcznej nazwie „Da Vinci”. Jest to pierwszy tego typu robot, który będzie działał w naszym kraju. Osobiście bardzo lubię nowoczesne rozwiązania, które mogą nieść pomoc wielu istnieniom. 

Zakup pierwszego w Polsce robota chirurgicznego był możliwy dzięki kwocie w wysokości 2 mln złotych. Jest to i tak niewielka kwota w porównaniu dofinansowania jakie udało się pozyskać na ten zakup w kwocie 10,5 mln zł. Można rzec, że jest to inwestycja na wiele lat, która będzie skłaniać pacjentów z województwa podlaskiego oraz całej Polski do korzystania z oferty właśnie naszego białostockiego szpitala. Jest to skok cywilizacyjny, który będzie mógł być wykorzystywany przy wielu złożonych operacjach. Wśród nich znalazły się chirurgiczne zabieg urologiczne, onkologiczne i nie tylko: nowotwory złośliwe pęcherza moczowego oraz nerki, nowotwory gruczołu krokowego, nowotwory jelita grubego, chirurgia szyi klatki piersiowej, usuwanie tarczycy, macicy. Na jakiej zasadzie funkcjonuje dokładnie robot „Da Vinci”?

Przy jego użyciu możliwe jest sterowanie ramionami, które z niebywałą precyzją odwzorowują ruchy lekarza prowadzącego operację. Ułatwia to nowoczesna konsola, którą można umieścić w dowolnym miejscu. Umożliwia to pracę nie tylko z poziomu szpitala, ale nawet domu lub innego miasta. Ułatwia to prowadzenie szczególnie długotrwałych operacji, gdzie kilkugodzinne stanie na nogach jest bardzo męczące dla organizmu lekarza. Wyjątkową precyzje zapewnia tu także opcja 40 – krotnego powiększenia obrazu wnętrza pacjenta i oglądanie wszystkie w trójwymiarze. Jest to więc niezwykle skuteczna metoda, która bazuje na fachowości chirurga w połączeniu z niezwykle precyzyjną maszyną. Obecnie na całym świecie znajdziemy 5 tys. tego typu robotów, jednak w kraju jest to pierwsze narzędzie tego typu. Ostatnio zainteresowałem się innym tematem, gdyż jestem na etapie wykończenia domu i wyboru najlepszej izolacji. Może macie podobnie, ja znalazłem ciekawy artykuł na ten temat na innym blogu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s