Nowe ławki przeciwko wandalom?

Konstrukcja nowo postawionych ławek na terenie Białegostoku robi wrażenie. Masywne poręcze, sztywne siedzisko, pytanie tylko jak sprawdzi się to w przypadku dłuższego użytkowania. Na terenie naszego miasta nie brakuje przecież wandali, którzy niezwykle chętnie niszczą po spożyciu alkoholu rożne przedmioty. Podobnie do tej pory było w okolicach ławek w parkach, gdzie gromadziło się zawsze najwięcej różnego rodzaju elementu. 

Po wypiciu kilku głębszych, spokojni dotychczas mężczyźni potrafią zmienić się nie do poznania. Ofiarą wandalizmu stają się wówczas wszelkie przedmioty, szczególnie ławki oraz stojące obok kosze na śmieci. Władze miasta postanowiły zadbać o komfort życia mieszkańców, którzy musieli do tej pory patrzeć na niszczejące ławki. Tym razem zdecydowano się na postawienie kilku nowych konstrukcji wykonanych z solidnego tworzywa. Na terenie Białegostoku znajdziemy więc specjalne ławki do karmienia i przewijania maluchów, ale też ławkę parametryczną. Zadbano także o śmietniczki, które mają być trwalsze od tych starych. Władze zdecydowały się na ciekawy krok i zamówienie powyższych rzeczy wykonanych z nowoczesnych materiałów. Mają one sobie lepiej radzić z próbami niszczenia, przewracania i wyrywania poszczególnych elementów. Z tego co udało mi się dowiedzieć, obecnie znajdziemy 10 ławek oraz 5 śmietników ustawionych obok Pałacyku Gościnnego oraz na Skwerze Armii Krajowej. Materiałem wykorzystanym przy produkcji jest tu enviropol, czyli tworzywo pozyskane w ramach recyklingu. Według opinii technicznej specjalistów jest to materiał odporny na niszczenie, uszkodzenia mechaniczne, częste użytkowanie, oddziaływanie środków chemicznych oraz zmieniające się warunki pogodowe.

Tak wygląda konstrukcja ławek. Śmietniki wykonano z równie trwałych materiałów, którym nie straszne mają być wszelkie próby niszczenia. Każdy śmietnik posiada element z płytki do gaszenia papierosów oraz płytki przeciwpożarowe. Wewnątrz kosza znajdziemy ocynkowaną stal. Moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie, gdyż widziałem już wiele płonących koszy po wrzuceniu do nich niedopałków. Osobiście mam wątpliwości co do wytrzymałości ławek i koszów, ale wynika to z mojej świadomości w tym temacie. Każdy wandal jest w stanie zniszczyć dowolny materiał, jednak tutaj mam nadzieję, że ławki oraz śmietniki wytrzymają nieco dłużej od tych starych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s