Muzeum Pamięci Sybiru oraz temat budownictwa.

Miło jest móc oglądać prowadzone prace budowlane przy ukończeniu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Obecnie trwa etap przechodzenia w stan surowy zamknięty, następnie zacznie się montaż wystawy oraz wyposażenia budynku. Głównym celem powstania tego miejsca jest promocja wiedzy i pamięci o zesłaniu mieszkańców na Sybir. 

Nie jest to jednak całkowicie nowa budowa, która wymaga postawienia ścian, wylania fundamentów i prowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowo – budowlanych. Przy tworzeniu muzeum wykorzystano istniejący obiekt, a dokładnie dawny magazyn wojskowy przy ulicy Węglowej. Miejsce to ma nie tylko przypominać mieszkańcom o trudnych losach w czasie zesłań na Sybir i do Kazachstanu, lecz również przedstawiać historię obywatelom całej Europy. Wybór tej właśnie lokalizacji nie jest przypadkowy, ponieważ to tutaj realizowano aresztowania lokalnych społeczności, następnie transportowanej koleją z dworca Poleskiego. W nowoczesnym muzeum na drugim piętrze umieszczona będzie zasadnicza część wystawiennicza, natomiast budynek administracyjny znajdzie się z dobudówce. Znajdą się tam także inne miejsce jak sala konferencyjna, kawiarnie. Architektura budynku jest surowa, wykorzystano tu przede wszystkim materiały takie jak beton oraz szkło. Zadbano też o realizm, wystawę będzie uzupełniał zabytkowy wagon towarowy z 1892 roku, który odnowiono.

Jeżeli chodzi o wielkość to magazyn posiada blisko 3,1 tys. m2, natomiast dobudowana część ma 2,4 tys. m2. Cały okoliczny teren będzie zagospodarowany, wraz budową parkingu dla pojazdów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to całość będzie gotowa już pod koniec 2019 roku, natomiast termin oddania do użytku przewidziano na 2021 rok. Obecnie w miejscach, które osiągnęły stan surowy prowadzone są prace wykończeniowe. Zawsze zdumiewa mnie skuteczność firm oferujących różnego rodzaju usługi budowlane. Sam śledzę tego typu inwestycje oraz portale piszące o różnego rodzaju pracach remontowych. Jednym z nich jest warszawski portal budowlany, gdzie dostępne są nie tylko informacje dotyczące branży budowlanej, ale również firmy oferujące pomoc w najbardziej złożonych pracach. Okazuje się, że budowa domu to nie problem, podobnie jak prace wykończeniowe. Trzeba tylko korzystać z ofert fachowców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s