Sad edukacyjny? Jestem za!

Jak zapewne słyszeliście prezydent Białegostoku zaproponował bardzo ciekawą inwestycję. Jest nią rozplanowany na terenie miasta plac o powierzchni 850 metrów kwadratowych, który znajdzie się przy ulicy Wierzbowej. To tam rozpoczną się niebawem nasadzenia drzew owocowych, jabłoni, czereśni, śliw, grusz, i wielu innych roślin. 

Pojawią się też krzewy: maliny, dereń jadalny, porzeczki czerwone i czarne o raz agrest. Znajdą się także specjalne panele wiklinowe, domki dla owadów, ażurowa altana oraz szczegółowe opisy drzew. Pozwala to na stworzenie pierwszego na tym terenie sadu edukacyjnego, gdzie wiedzę o roślinności będzie można zdobywać w samym centrum miasta. Inwestycja ma wstępnie pochłonąć około 60 tys. zł, dodatkowo tani nie będzie zakup drzewek (+/- 12 tys. zł). Zaplanowano nasadzenia wierzb pełniących rolę naturalnego ogrodzenia. Pobudowane zostaną ławki, utwardzane aleje, altana do wypoczynku. Będzie to według mnie pole do popisu lokalnych firm budowlanych zajmujących się na co dzień różnego rodzaju inwestycjami. Skręcanie takich domków dla owadów to będzie nie lada gratka dla fanów majsterkowania, którzy zamiast po godzinach pracy będą mogli w jej godzinach korzystać ze śrubokrętów, wkrętarek i innych narzędzi przyspieszających budowanie konstrukcji.

Firmy budowlane muszą jednak przygotować dobrą ofertę, aby zostać głównym wykonawcą całej inwestycji. Mnie co prawda przetargi nie interesują, natomiast budowlanka już tak. Ciekaw jestem, czy wykorzystany zostanie ciężki sprzęt, jakieś koparki, ciężarówki. Zamiast betonu pojawią się tu przecież dość naturalne materiały. A może coś się ostatnie i z tych resztek będzie można sobie pomajsterkować, dokupić co nieco materiałów w sklepach budowlanych i do dzieła. Sam wykonałbym z chęcią jakiś przedmiot przy użyciu wiertarki, jakiegoś szybkoschnącego kleju i dużej ilości drewnianych elementów. Czasochłonne jest to co prawda, ale możliwe w wykonaniu. Często korzystam z poradników na stronach o budownictwie. http://instalatorstwo.net.pl Wam też polecam, można bardzo poszerzyć swoje horyzonty i poprawić umiejętności manualne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s