Regulatory ciągu kominowego ograniczą smog?

Pomysł radnych z Białegostoku muszę uznać za całkiem udany. Skierowali oni interpelację do prezydenta miasta dotyczącą wzięcia pod uwagę opcji instalacji regulatorów ciągu kominowego do miejskiej polityki antysmogowej. Projekt miałby zostać objęty możliwością finansowania z budżetu miasta. Pomysłodawcy uważają, iż w ten sposób można będzie regulować ciąg w kominie w piecach opalanych węglem, drewnem i każdym paliwem stałym. 

Taka instalacja przyczynia się do ograniczenia emisji groźnych dla zdrowia ludzkiego substancji powstających w momencie spalania paliw zasilających piece. Wartością dodaną jest tu ograniczenie zużycia paliwa, co przekłada się na ekonomię takiego rozwiązania. Według przeliczeń polityków taka instalacja ma przyczynić się do większych oszczędności, ponieważ ilość paliwa potrzebnego do ogrzania budynku będzie wynosiła 50 procent w przypadku drewna i 30 procent dla węgla. Widać już na tym etapie, że mamy do czynienia z kwestią oszczędności przy jednoczesnym zmniejszeniu substancji wypuszczanych do atmosfery. Regulator ciągu kominowego umożliwia na lepsze spalanie paliwa w piecu, proces ten jest także dłuższy. Wykorzystanie tego narzędzia jest widoczne w różnych zakładach rozmieszczonych na terenie kraju. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to ogłoszony zostałby przetarg, który wyłoniłby najlepszą ofertę na dostarczenie tego typu  urządzeń. Ile to wszystko kosztuje?

W praktyce można zakupić urządzenie wraz z montażem w kwocie niespełna tysiąca złotych. Według przeliczeń radnych, białostockich domostw opalanych paliwem stałych jest 10 000. Proponowanym rozwiązaniem jest zainstalowanie regulatorów ciągu kominowego we wszystkich budynkach ogrzewanych w ten sposób. Koszt jednostkowy jest więc niski, ale liczba pieców wymagałaby wydania z budżetu 10 milionów złotych. Przekłada się to jednak na czystość powietrza i uzyskiwanie dużych oszczędności w trakcie sezonu grzewczego. Póki co nie ma w Białymstoku polityki antysmogowej. Uważam też, że powinno się zadbać za jednym razem o wyposażenie domów w proste czujniki dymu. To one jako pierwsze informują mieszkańców o tym bezwonnym czadzie, który każdego roku usypia na zawsze mieszkańców wielu miast. Ten temat jest poruszany niemal wszędzie, ja sam śledzę różnego rodzaju artykuły dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków. Zabezpieczony dom to szansa na skuteczne zapobieganie groźnym pożarom, czy podtruciom dymem. Wówczas nie ma potrzeby wzywania na miejsce jednostek strażackich, ponieważ obiekt jest chroniony odpowiednimi instalacjami ochrony przeciwpożarowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s