Zarybianie Czarnej Hańczy przykładem dla innych.

Jak dobrze wiecie na łowieniu ryb nie znam się wcale. Jednak przebywając nad rzeką Czarna Chańcza w okolicach Białegostoku nie sposób nie zauważyć potrzeby zarybiania tutejszych akwenów. Właśnie z takim zadaniem jak co roku zmierzyło się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach. Wszystko to za sprawą ostatniej awarii oczyszczalni ścieków, która pozbawiła okoliczne tereny dużych ilości narybku. 

Zdecydowano się na zarybienie rzeki w liczbie 40 tysięcy sztuk pstrąga potokowego. Dokonano tego w godzinach porannych, a przy całym wydarzeniu obecny był prezydent Suwał Czesław Renkiewicz. Zabrał on głos w sprawie i podkreślał istotę zarybiania rzeki na terenach miejskich oraz przy fragmencie jeziora Wigry. Pstrąg to ryba lubująca się w chłodnej wodzie, podążającej zgodnie z nurtem rzeki, ale też i pod prąd. Drapieżca ten poluje co prawda często, jednak jego piękno będą mogli w przyszłości ocenić sami rybacy. W końcu pstrąg potrafi osiągnąć wagę do 5 kilogramów oraz wielkość do 80 cm.

Ważnym przykładem dbania o przyrodę jest miejscowość Wielbark http://wielbark.omulew.pl, gdzie także znajdziemy rzekę Omulew oraz okoliczne lasy. To właśnie lasy są tutaj cenione przez wielbarskie nadleśnictwo. Historia tutejszych drzew, bagien i rozlewisk sięga jeszcze XVII i XVIII wieku, gdzie w wyniku różnych historycznych perturbacji trzeba było te zasoby odbudowywać. Zalesienie jest niezwykle ważne, dlatego też z czasem lasy objęto opieką instytucji pod nazwą „Nadleśnictwo Wielbark”. Każdego roku na terenie lasów państwowych w tejże miejscowości przybywa drzew, co jest powodem do dumy. Wszystko to sprawia, że możemy przyszłym pokoleniom pozostawić po sobie jakiś skrawek nienaruszonej przyrody. Gminy takie jak Wielbark pokazują dobry kierunek, podobny do tego związanego z zapewnieniem lokalnym rzekom świeżego narybku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s