Domek holenderski zasilany fotowoltaiką. To możliwe!

Instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych stają się powoli standardem. Mój znajomy z Łomży postanowił jednak na nieco inne rozwiązanie, którego szczerze powiedziawszy się nie spodziewałem. Mianowicie na działce rodziców pod Łomża postawił sobie domek holenderski, z którego korzysta w trakcie swojego wakacyjnego wypoczynku. 

Facet pracuje za granicą więc wolnego ma całkiem sporo jak już zarobi tam nieco grosza. Wtedy przyjeżdża do rodziców i korzysta z samowystarczalnego energetycznie domku. Zapytacie, ale jak on to zrobił? Otóż sprawa jest łatwiejsza niż początkowo się wydaje. Kolega zamiast przyłączenia się do sieci elektrycznej rodziców, wybrał fotowoltaikę. W sumie nie dziwi mnie to, gdyż jego rodzina ma tam piękny ogród i bez sensu byłoby rozkopywać grunty pod przewody. Właśnie takie alternatywne źródło zasilania w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Instalacje fotowoltaiczne możemy także montować na budynkach takich jak domki holenderskie. Panele słoneczne są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem. W razie potrzeby możemy korzystać z zasilania stałego (12V) lub też przemiennego 230 V. Domek holenderski z panelami słonecznymi to moim zdaniem idealne rozwiązanie i mało kosztowne. Znajomy nic z tym nie robi, moduły PV myje mu deszcz, a jak zjeżdża do Polski to ma energii elektrycznej do pełnego wypoczynku przez cały okres wakacji. Jeżeli chodzi o firmę to znajomy korzystał z wpisania w wyszukiwarkę: instalacje fotowoltaiczne Łomża i ten sposób odnalazł firmę zajmującą się montażem.

Nawet mnie pytał, czy lepiej montować samemu, czy przez profesjonalnych monterów. Wybór ostatecznie padł na doświadczoną ekipę, która zna się na rzeczy. Trzeba pamiętać, iż instalacja fotowoltaiczna składa się z głównych elementów: paneli słonecznych produkujących energię, regulatora ładowania i rozładowania akumulatora oraz akumulatora żelowego. W ten sposób instalacja cały czas generuje prąd, który trafia do magazynu w postaci akumulatora. W przypadku domku holenderskiego z fotowoltaiką niezbędny był montaż przetwornicy napięcia. Chodziło ogólnie o to, aby uzyskać napięcie dostępne w tradycyjnych gniazdkach elektrycznych. Znajomy wokół zamontował sobie tanie LED-y, które w nocy dają ciekawy efekt wokół domku.

Jak zasilić podstawowe urządzenia w trakcie wakacji?

Fotowoltaika daje tu duże pole do manewru. Już panel słoneczny o mocy blisko 280W wystarczy z powodzeniem do zasilenia urządzeń takich jak: lodówka turystyczna, wiatrak, telefon, telewizor, radio, czy niewielka pompa do grzania wody. Firma poleciła akumulator o pojemności 110 Ah, co zapewnia magazyn energii wystarczający w zupełności na potrzeby mieszkalne człowieka. Zapomniałbym dodać, że trzeba też było kupić przetwornice napięcia, aby móc zasilić te większe urządzenia. W ten sposób w całym okresie wakacyjnym wystarczyło prądu z fotowoltaiki. W przypadku instalacji fotowoltaicznej w Łomży, znajomy zdecydował się na całoroczne utrzymywanie modułów na dachu. Działka rodziców zapewnia właściwe bezpieczeństwo, więc nikt nie ukradnie elementów systemu solarnego. W okresie, kiedy nie używasz instalacji PV wystarczy tylko odłączyć przetwornicę oraz odbiorniki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s