Warzywa w Polsce drożeją. Jak długo utrzymają się wysokie ceny?

Gospodarstwa rolne to ważne ogniwo na drodze uprawa warzyw – konsument. Niskie stawki oferowane rolnikom w skupach nie odbijają się na równie niewielkich cenach warzyw. Na przestrzeni pierwszych pięciu miesięcy tego roku zauważono wyraźny wzrost cen warzyw w sklepach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę sezon 2018 i 2019 to okaże się, że stawki jakie trzeba zapłacić w sklepie wzrosły o ponad 10%. Skąd bierze się taki wzrost i jak długo potrwa? 

Jak pokazują dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Wodnej w zeszłym roku detaliczne ceny warzyw świeżych i chłodzonych wzrosły o 5 punktów procentowych. Najwyższe przyrosty obserwowano wówczas wśród cen marchwi (+50%), cebuli (+12%), kapusty (+9,4%), ogórków (+8%) oraz buraków ćwikłowych (+6%). Nieco lepsza sytuacja panowała na rynku pomidorów oraz kalafiorów i brokułów – spadki cen odpowiednio o 2,4% oraz 1,5%. Wzrost cen na krajowych rynkach postępował stopniowo. Najpierw ceny wzrosły nieznaczne w 2018 roku o 0,6 pkt procentowego. Z kolei druga połowa ubiegłego roku przyniosła niższą podaż warzyw, co wywindowało statystyki dotyczące wzrostu cen o ponad 10%. Aktualna sytuacja jest według IERiGŻ odbiciem tego, z czym mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym. Aktualne ceny detaliczne świeżych i chłodzonych warzyw wzrosły o blisko 11%. 

Zwyżki cen objęły wszystkie warzywa, oprócz ogórków szklarniowych. Największe skoki cen są zauważalne wśród warzyw pochodzących z zeszłorocznej produkcji. Panująca susza odbiła się na słabszych zbiorach, co z kolei przełożyło się rosnące ceny. Doskonałym przykładem wzrostu cen są wskaźniki procentowe kapusty (+44%), cebuli (+43%), marchwi (32%), brokułów (+15%), sałaty (+13%). https://forum-rolnika.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s