Nastawiali nam szlabanów – parkingowe szaleństwo, czy konieczność?

Chodzę sobie po Białymstoku i obserwuję otaczającą rzeczywistość. Sam jeżdzę samochodem i wiem ile kosztuje czasu znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Wszędzie, gdzie się nie ruszyć musisz płacić kasę i to wcale nie tak małą jeżeli przyjmiesz korzystanie regularne ze stref parkingowych. Oczywiście powiecie wykup sobie abonament i po krzyku, tak też właśnie zrobiłem.  Wielu moich znajomych narzeka, że nawet na osiedlach miejscowych zamontowano szlabany parkingowe. 

Z jednej strony rozumiem ich niechęć, gdyż szlaban parkingowy uniemożliwia swobodne wjechanie na zamknięty w ten sposób postój pojazdów. Znajomi w ten sposób często obchodzi konieczność płacenia za parking stając na chwilę na jakimś wybranym osiedlu i robiąc szybkie zakupy w pobliskich sklepach. Można rzecz, że eldorado się skończyło bo takich miejsc regularnie ubywa na mapie Białegostoku. Znajomi więc kombinują dalej, szukają wolnych przestrzeni na trawnikach, parkanach, poboczach dróg. Niestety nie zawsze jest to zgodne z prawem, szczególnie często łamane są znaki zakazu zatrzymywania się. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że z ulicy dwukierunkowej tworzy się niemal jednokierunkowa. Tak duże jest obłożenie miejskich arterii pojazdami parkującymi niezgodnie z przepisami.

Osiedla i automatyczne szlabany parkingowe

Takie zachowania jak opisane powyżej rodzą jednak szereg niebezpieczeństw. Ponadto ja uważam, że szlabany to nieunikniona kolej rzeczy, jeżeli rzecz jasna chcemy mówić o skutecznym egzekwowaniu nielegalnie parkujących pojazdów. Osiedla korzystają z nowoczesnych szlabanów bo inaczej nie byłyby w stanie sobie poradzić z natłokiem aut parkujących nielegalnie. Automatyczne systemy unoszą do góry specjalną belkę przy użyciu pilota. Takie urządzenia otrzymują wszyscy mieszkańcy, którzy mogą unieść szlaban, a następnie po wjechaniu opuszcza się on na dół. W ten sposób zarządcy osiedli mają pewność, że miejsc nie zajmują niepotrzebnie przyjezdni spoza Białegostoku, ale też mieszkańcy korzystający nielegalnie z miejsc parkingowych. Nie zalecam też niszczenia szlabanów bo czekają nas konsekwencje prawne. Zobacz: koszt naprawy szlabanu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s