Zmiany przy dworcu PKP w Białymstoku przeprowadzone przez firmy budowlane.

Plany zlikwidowania kładki oraz schodów prowadzących do dworca PKP w Białymstoku stały się faktem. Obecnie mieszkańcy dopytują o plany miasta względem tego terenu, gdyż oczekują czegoś w zamian. Jak udało mi się wyczytać na lokalnych portalach informacyjnych, rolę kładek oraz schodów przejmą podziemne przejścia. Zostaną one przystosowane do obsługi pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnością. 

Wciąż nieznany jest oficjalny termin rozpoczęcie przebudowy okolic dworca. Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o zakres przeprowadzonych prac. Istniejące przez ostatnie dziesięciolecia schody to drzazga w oku dla przyjezdnych i mieszkańców. Są oni zmuszeni to dźwigania ciężkich bagaży w górę schodów. Osoby niepełnosprawne są wręcz uziemione jeżeli chodzi o dostanie się na drugą stronę. Wózek inwalidzki, czy nawet dziecięcy to konieczność wnoszenia na górę po stromym wzniesieniu. Aż dziwne, że do tej pory nie znaleziono firmy budowlanej, która zajęłaby się rozbiórką, a następnie wykonaniem przejścia podziemnego z prawdziwego zdarzenia. Z problemem zamiast do firm budowlanych, zgłoszono się do jednego z radnych. Pierwotnie pomysł miał obejmować montaż osobowych wind rozmieszczonych przy dwóch kładkach i przejściach nad torami kolejowymi. Miało to umożliwić łatwiejsze korzystanie z przejścia przez osoby starsze oraz niepełnosprawne. Trudności w Białymstoku w pokonywaniu tej kładki znają chyba już wszyscy. Poruszanie się po niej w okresie zimowym wydaje się wyzwaniem nawet dla wprawionych osób. Firma budowlana wyłoniona w ramach przetargu zajmie się jednak nie tyle montażem wind, co rozbiórką istniejących kładek dla pieszych. Nowe przejście wykonane przez ekipę budowlaną ma ułatwić poruszanie się w celu dotarcia do dworca kolejowego oraz autobusowego.

Zabudowa pod torami będzie także wyposażona w winę osobową, co ma ułatwić poruszanie się osobom z trudnościami ruchowymi. Poznaliśmy już listę zmian, które będą miały miejsce. Wciąż nieznana jest firma budowlana, która zajmie się wszystkimi pracami. Być może prace budowlane zostanę wykonane przez kilka ekip budowlanych. To moim zdaniem bardzo istotna z punktu widzenia mieszkańców przebudowa. Wśród miejscowych podmiotów znajdziemy wiele firm budowlano-remontowych, które mogłyby podjąć się tego ważnego zadania. Przebudowa jest koniecznością, może też ktoś pomyśli wreszcie o zadaszeniu peronów. Dotychczas oczekiwania na peronie to jedno wielkie cierpienie w okresie jesienno-zimowym. Ciągle wieje, deszcz i śnieg sypią w oczy. Niech wreszcie ktoś zajmie się profesjonalnie przebudową. Ciekawe, czy po wpisaniu hasła usługi budowlane znajdzie się wykonawca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s